Eventet er afholdt
Klik på linket nedenfor, for at se alle vores kommende events.
Se eventkalender her
Få hendes bog signeret, autografer samt foto
Mød Carolyne Kaddu Rasmussen, når hun besøger Bog & Idé her i Kolding Storcenter ifb. med sin selvbiografi "Hovedet i himlen og fødderne på jorden", som udkommer 16. august hos forlaget Lindhardt & Ringhof👌
Mange danskere kender Carolyne som komikeren Melvin Kakoozas mor. I denne bog fortæller hun sin egen historie om at være på flugt og komme til Danmark som 21-årig med to små børn. Om at begynde forfra og kæmpe indædt for at lære sproget og de danske traditioner at kende. Carolyne Kaddu Rasmussen er født i Uganda under Idi Amin-tiden og flytter med sin familie til Kenya, hvor hun vokser op. Hun forelsker sig i en politiker, som må flygte og får politisk asyl i Danmark. Da Carolyne et år senere følger efter, finder hun sin mand nedbrudt, syg af flugten og af tabet af sin identitet.
"Hovedet i himlen og fødderne på jorden" fortæller om et liv fuldt af kontraster. Fra et velhaverliv i Kenya med stuepige og fint porcelæn til en tilværelse i Ugandas bush hos farmor og hendes høns. Fra et liv på flugt til spotlight og tv-priser. Fra sorger, der kunne have overskygget alt, til en tilværelse rundet af livsglæde og humor.
Besøg Bog & Ide torsdag 1. september kl. 10:30, hvor det vil være muligt at få taget billeder og få autografer